Γιάννης Μίχας
Η ζωγραφική για μένα είναι καταφύγιο για μια δημιουργία που , αλίμονο , περιορίζεται στον λίγο ελεύθερο χρόνο μιας ζωής που θα έπρεπε να ελευθερώνει τον χρόνο .
Έστω και έτσι , όμως , μπορώ να ξαναζώ την Ελλάδα και το γαλάζιο .
Είναι ο ορίζοντας που δημιουργεί μια ενότητα , αυτήν που με περικλείει , με τις αντιθέσεις και τις αρμονίες της, τους ανθρώπους, την ιστορία και τα όνειρά τους .
Με το ύφος και το φως της θάλασσας , τις προσδοκίες και τις νοσταλγίες της , τις μυρωδιές και τις γεύσεις της, τις ανταύγειες και τις σκιές της, ξαναγίνομαι ο εαυτός μου , ξαναβρίσκομαι με το περιβάλλον μου , ξαναφιλιώνω με τους αγώνες τις αγωνίες τις δικές μου και των κατοίκων της, της Ελλάδας και των νησιών της .
Είναι σίγουρο ότι αξίζουμε αυτό που η φύση μας χάρισε και ότι n ιστορία μας κληροδότησε μια περιοχή – σταυροδρόμι εκεί που πρέπει να ξανασυνδέσουμε την ανθρωπότητα με την οικουμενικότητα και τα μέτρα του Πολιτισμού μας του πνευματικού και υλικού.
![michas_photo](https://yannismichas.gr/wp-content/uploads/2018/10/michas_photo.jpg)
![](https://yannismichas.gr/wp-content/uploads/2017/03/ekthesi-aksiothikan-ta-ploia-mou-400x150.jpg)
“ Aξιώθηκαν τα πλοία μου…
Για το ουρανόσκαλο να ταξιδεύουν…”
Εγκαίνια: Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020
![](https://yannismichas.gr/wp-content/uploads/2017/03/bioi_ploiwm-400x150.jpg)
« Είναι κάτι στιγμές, που δεν ξεχνάς, πινελιές ζωγραφιάς, την θάλασσα που γίνεται δρόμος και χάνεται…
![](https://yannismichas.gr/wp-content/uploads/2014/10/elaiografies-400x150.jpg)
«Πατέρα Ωκεανέ, έφτασα ως εδώ με την ευχή μιας Κυκλαδίτισσας μάνας. Αιγαίοι άνθρωποι, φτωχοί καπεταναίοι &…
![](https://yannismichas.gr/wp-content/uploads/2014/10/pastel-400x150.jpg)
«Με το τον χρωστήρα μου ταξιδεύω σε ανεπαίσθητους κόσμους, δημιουργώντας όνειρα, περπατώ σε δρόμους πάνω…
![](https://yannismichas.gr/wp-content/uploads/2014/09/ydatografies-400x150.jpg)
«Προσπαθώ να ταξιδέψω, αποτυπώνοντας μύριες μνήμες και προπαντός την μεγάλη μου αγάπη στα μονοπάτια της…
![](https://yannismichas.gr/wp-content/uploads/2014/09/sxedia-400x150.jpg)
«Πρύμνες γυμνές, καμπύλες, έλικες του Τρίτωνα η ουρά χαράζει το νερό. Στα πόδια σου πέφτω ω πλοίο, την…